e-mail: obec.travnik@stonline.sk

III. Pamätihodnosti regiónu

Obec sa prvýkrát sa spomína v roku 1216 („villa Fys“), kedy bola majetkom benediktínskeho opátstva v Pannonhalme
(dnes v MR). Existovala však aj druhá osada Füss (Trávnik), ktorá sa v roku 1268 spomína ako villa Fyuz - ako komárňanský hradný majetok. Neskôr sa meno obce vyskytuje s prívlastkom Veľký a Malý. Malý Trávnik časom
zanikol, splynul s dnešnou obcou. V roku 1383 opát Štefan ako odmenu za vernú vojenskú službu povýšil poddaných obce do stavu cirkevnej šľachty zemanov- predialistov a daroval im obec ako prediálny majetok. Obec sa stala zemianskou
stolicou, ktorá až do roku 1851 podliehala opátstvu.

Pamätihodnosti

Rím .- kat. kostol sv. Benedikta: vybudovaný v pol. 18. storočia, klasicisticky prestavaný v 1. pol. 19. storočia. Začiatkom 20. storočia bola pred štítové priečelie pristavaná veža. Jednoloďová stavba s polygonálnym uzáverom presbytéria
a predstavanou vežou, na severnej strane presbytéria pristavaná sakristia - dnes kaplnka Panny Márie.

Kaštieľ (uvádzaný aj ako kláštor – sídlo správy veľkostatku pannonhalmského opátstva v Trávniku): vybudovaný v poslednej tretine 18. storočia ako poschodová bloková stavba.

Hlavná fasáda členená dvoma nárožnými dvojosovými rizalitmi. Na severnej fasáde kaštieľa je od roku 1995 pamätná tabuľa Fábiána Szedera so znakom rádu benediktínov a obecným erbom Trávnika. Ku komplexu budov správy benediktínskeho opátstva v Pannonhalme patrila aj budova bytu učiteľa, postavená koncom 18. storočia ako prízemná stavba s pôdorysom v tvare písmena L, s dvojosovým priečelím členeným lizénovým rámom.

Božie muky: pri ceste na začiatku obce. Malá sakrálna stavba s keramickým reliéfom Piety z roku 1939. Pod reliéfom nápis: Milosrdná matka, buď našou ochrankyňou. („Irgalmak anyja légy oltalmunk“).

Ústredný cintorínsky kríž: z roku 1886, zo sivého mramoru, s liatinovým korpusom Krista.
Pamätník obetiam I. a II. svetovej vojny: postavený obyvateľmi obce v roku 1992, dielo sochára Júliusa Maga.

e-mail: obec.travnik@stonline.sk

Samosprávny kraj: Nitriansky
Okres: Komárno
Región: Dolný žitný ostrov